Franciaország és Észtország hétfőn az európai védelmi miniszterek találkozójának házigazdája lesz, hogy megvitassák, hogyan lehetne megerősíteni az Ukrajnának nyújtott támogatást, írja a Bloomberg.
A nagy szennyező vállalatoknak kötelezővé kellene tenni a légkör megtisztítását – javasolja az Európai Unió tudományos tanácsadó testülete friss jelentésében. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a szén-dioxid kibocsátásának csökkentése mellett a légkörből történő szén-dioxid eltávolítás is elengedhetetlen a globális felmelegedés mérsékléséhez.
Az Európai Bizottsági kijelentette, hogy egyelőre valóban csak a pozsonyi és kijevi kormányokkal egyeztettek az ukrajnai gáztranzit fenntartásáról, de folyamatosan együttműködnek Magyarországgal is. Brüsszel közölte azt is, hogy mérlegelik, hogy mennyire jelentene túl nagy kitettsége az amerikai gázellátás felé, ha több LNG-t vásárolnának, mint azt Donald Trump követeli az EU-tól.
Egy friss, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) által közzétett jelentés arra figyelmeztet, hogy az Európai Unió valószínűleg nem tudja majd teljesíteni a 2030-ra kitűzött környezetvédelmi és klímacéljainak túlnyomó többségét. Az eredmények azért is riasztóak, mert az uniós döntéshozók a világ első klímasemleges kontinensévé kívánják tenni Európát 2050-re, ám a célhoz vezető út során több területen is nagy lemaradás tapasztalható
Oroszország hajlandó lehet a befagyasztott 300 milliárd dollárnyi vagyonának felhasználására Ukrajna újjáépítésében, de ragaszkodik ahhoz, hogy a pénz egy részét az általa ellenőrzött területeken költsék el - derítette ki bennfentes forrásokból a Reuters.
A Google és a Meta vezetői szerint Európában a mesterséges intelligencia iparág fejlődését hátráltatják a túlzott szabályozások. A technológiai óriások szerint az EU szigorú technológiai szabályai fojtogatják az innovációt, és a túlzott szabályozás miatt az európai felhasználók később jutnak hozzá az új fejlesztésekhez - jelentette a Cnbc.
Alapvető változtatásra van szükség az európai villamosenergia piac működési kereteiben, létre kell hoznia a tagállamoknak egy ún. E-eszközt, amely méltányos árazást kínálva belép az áramtermelők és az elosztók közé, hogy megfelelő anyagi ösztönzőket kínáljon, különben sérülhet az ellátásbiztonság, és a fogyasztókra is túl nagy terhek hárulhatnak – ezt szorgalmazza az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) friss anyaga, amely lényeges építőkocka lesz az Európai Bizottság jövő héten megjelenő Tiszta Ipari Megállapodásához, és a megfizethető energiaárakról szóló cselekvési tervéhez. A Brüsszelben készülő jelentős árampiaci változásokat a Portfolio kiemelt figyelemmel követi, ezért egyrészt bemutatjuk az EGSZB javaslatának lényegét, másrészt meghívtuk az Európai Bizottság egyik magasrangú illetékesét az április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciánkra, aki az energiaárak leszorításával kapcsolatos új stratégiáról beszél. Az eseményre itt lehet regisztrálni.
Európa válaszút előtt áll: vagy saját kezébe veszi védelmét, vagy eljelentéktelenedik. Már régen el kellett volna indulnia a védelmi autonómia felé, de a béke iránti lelkesedésében a könnyebb utat választotta: elhanyagolta a védelmet, hagyta lezülleni katonai erejét. Ennek igazolásaként megalkudott az orosz agresszióval.
Az Európai Unió új kampányt indított a vízhiány ellen, miközben Görögország déli részén már a legtöbb súlyos problémákat okoz az elavult infrastruktúra és a klímaváltozás. A helyzet különösen aggasztó az Argolida régióban, ahol a lakosság nagy része nem jut megfelelő minőségű ivóvízhez - írja a Reuters.
Emmanuel Macron francia elnök figyelmeztetett, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja globális konfliktussá válhat, mivel iráni drónokat és észak-koreai katonákat is bevetnek. A francia elnök hangsúlyozta, hogy a háború már globális méreteket öltött, de reméli, hogy a konfliktus a jövőben is csak Ukrajna területére korlátozódik. Macron élesen bírálta a Kremlt, és kijelentette, hogy Oroszország veszélyes katonai hatalom, amely imperialista lett – mondta Emmanuel Macron csütörtöki közösségi médiás interjújában.
Nehéz vita vár a NATO tagországokra arról, hogy milyen mértékben emelkedjenek a védelmi kiadások, és hogy milyen ütemben lehetséges elérni ezt a növelést – jelentette ki Peter Pellegrini szlovák államfő Pozsonyban, miután fogadta Mark Ruttét, az észak-atlanti szövetség főtitkárát csütörtökön. Robert Fico szlovák kormányfő a hírek szerint kikosarazta Ruttét. Közben Mike Waltz, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója is fontos üzenetet küldött a NATO-tagoknak.
A jövő hétfői uniós külügyi tanácsülésen még biztosan megvétózná a magyar kormány, hogy meghosszabbítsák az orosz magánszemélyek és szervezetek elleni uniós szankciók határidejét, ha azt beterjesztenék szavazásra, aztán majd meglátják, hogy március 10-ig mi történik az amerikai-orosz tárgyalásokon, és az ukrajnai gáztranzit ügyében – ezt jelezte csütörtökön Washingtonból Szijjártó Péter. A magyar külgazdasági és külügyminiszter azt is vázolta, hogy a magyar kormány szintén blokkolná a készülő 20 milliárd eurós ukrajnai mentőcsomagot.
Az Európai Bizottság készen áll arra, hogy együttműködjön a tagállamokkal a gazdasági visszaesés kezelése érdekében, akár a vészhelyzeti záradékok elindításával. Eközben a kohéziós alapok átcsoportosítása is lehetőséget teremt egyéb prioritások finanszírozására. Felmerült annak lehetősége is, hogy a helyreállítási és ellenállóképességi eszközből megmaradó forrásokat védelmi kiadásokra fordítsák – hangzottak el az uniós végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatóján csütörtökön.
A magas villamosenergia-árak továbbra is aláássák az európai energiaintenzív iparágak versenyképességét - erősíti meg a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) új jelentése. E szerint, bár a különbség csökkent, 2024-ben az EU-ban a nagykereskedelmi villamosenergia-árak átlagosan még mindig több mint kétszer akkorák voltak, mint az Egyesült Államokban. Bár az árkülönbség ebben az évben is fennmaradhat, 2026-ban várhatóan mérséklődik, miközben az EU-ban az energiafelhasználásra kivetett magasabb adók és egyéb díjak tovább rontják a versenyképességet.
Az Európai Bizottság csütörtökön közzétett egy áttekintést az állami támogatási intézkedések alkalmazásáról az ideiglenes válság- és átállási keret (TCTF) keretében. A jelentés szerint a tagállamok aktívan éltek a lehetőséggel, de a jóváhagyott forrásoknak csak egy részét használták fel eddig. GDP-arányos Magyarország folyósította a legtöbb támogatást a vállalatoknak és a háztartásoknak.
Tüttő Kata megválasztásával az első magyar, aki egy uniós intézmény élére került a Régiók Európai Bizottságának elnökeként. Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter a bizottság növekvő befolyását emelte ki, amely az Európai Parlament súlyával vetekedik, miközben még nem vesz részt közvetlenül a döntéshozatalban. Az új elnök, Tüttő Kata hangsúlyozta az önkormányzatiság fontosságát és az európai összetartás erősítésének szükségességét, kiemelve a kohéziós politika kulcsszerepét az Unió stabilitásában és a tagállamok közötti konvergenciában.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Ezzel az amerikai elnök teljesen elismerhetné Oroszország ukrajnai narratíváját.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.