Az európai üzleti vezetők vegyes reakciókkal fogadták Donald Trump elnöki beiktatását és első intézkedéseit: míg egyesek optimistán tekintenek az új kormányzatra, mások óvatosabb álláspontot képviselnek. A vélemények a davosi Világgazdasági Fórumon hangzottak el, ahol a CNBC több vezérigazgatót is megszólaltatott a témában.
Európában a védelmi költségvetések növekedése történelmi csúcsot ér el, részben az Oroszország Ukrajna elleni inváziójára adott reakció, részben pedig az Egyesült Államok nyomásgyakorlása miatt. Az Európai Bizottság becslése szerint a következő évtizedben az EU tagállamai összesen 500 milliárd eurót költhetnek védelemre, ami óriási lehetőséget jelent mind európai, mind amerikai és más nemzetközi fegyvergyártók számára – írja a Politico.
Az agrárszektor kényes egyensúlyozás előtt áll: növelnie kell az élelmiszer-termelést a növekvő globális kereslet kielégítése érdekében, miközben csökkentenie kell a mezőgazdaság által okozott környezeti károkat. Az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (CAP) keretében megvalósított agrár-környezetvédelmi programok (AKG) az elsődleges eszközök arra, hogy a gazdálkodókat környezetbarát gyakorlatok bevezetésére ösztönözzék. De vajon ezek a programok valóban növelik az öko-hatékonyságot, segítve a gazdákat abban, hogy kevesebb erőforrás felhasználásával és kisebb környezeti hatással termeljenek többet? Legújabb tanulmányunk ezt a kérdést vizsgálja a magyar szántóföldi gazdaságok példáján keresztül.
Az európai védelmi kiadások növelése és a hazai hadiipar támogatása mellett érvelt Emmanuel Macron francia elnök hétfőn francia katonai vezetőkhöz intézett beszédében. A politikus figyelmeztetett, hogy az uniós tagállamok ne költsék el a megnövelt védelmi büdzséjüket kizárólag amerikai fegyverekre, ehelyett fektessenek be az európai védelmi iparba – írja a Reuters.
Bezárja romániai hűtőgyárát a Haier - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
François Bayrou francia miniszterelnök szerint a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump amerikai elnök által meghirdetett politika marginalizálhatja az Európai Uniót és Franciaországot, ha nem lépnek fel ellene.
Donald Trump újraválasztása után azonnal fókuszba kerülhet az Egyesült Államok energiaexportja: a beiktatásra váró elnök jelentős importvámokkal fenyegeti azokat az ázsiai partnereket és az Európai Uniót, amelyek nem vásárolnak több amerikai olajat és gázt. Az így kialakuló nyomásgyakorlás arra ösztönzi a dél-koreai, tajvani, vietnámi és európai vezetőket is, hogy felülvizsgálják meglévő energiabeszerzési terveiket, és akár azonnali amerikai LNG-vásárlásokkal enyhítsék a kereskedelmi konfliktusok kockázatát - írta meg a Bloomberg.
Az Európai Unió azt akarja javasolni a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump amerikai elnöknek, hogy többet fektet be a saját védelmébe, igaz a GDP 3%-át kitevő védelmi költségvetés nem mindenhol megy, ha az Egyesült Államok tartózkodik a kereskedelmi háború kirobbantásától – jelentette be hétfőn Stéphane Séjourné. Az Európai Bizottság ipari stratégiáért felelős alelnöke lényegében azt mondta, hogy az EU kész elnézni az Egyesült Államok hátrébb lépését az EU védelmében a NATO védernyője mellett, és kész megszervezni saját maga jobb védelmét, de ez nem megy akkor, ha közben kereskedelmi háborúra kényszerítené az Egyesült Államok, így kész több amerikai LNG-t is venni a háború elkerülése érdekében.
Az Európai Bizottság konzultációt kért a Kereskedelmi Világszervezettől (WTO), hogy elérje a Kína által a szellemi tulajdon területén folytatott tisztességtelen és illegális kereskedelmi gyakorlatok megszüntetését.
Az Európai Bizottság a közeljövőben javaslatot tervez tenni az úgynevezett "örökké tartó vegyi anyagok" (PFAS-ok) használatának betiltására a fogyasztási cikkekben. A tervezett intézkedés alól kivételt képeznne az alapvető ipari felhasználás. A javaslat célja, hogy csökkentse ezen környezetre és egészségre káros anyagok elterjedését, miközben figyelembe veszi az ipar egyes szektorainak igényeit is - közölte az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Az Európai Bizottság január 30-án indítja el a Stratégiai Párbeszédet az európai autóiparral, hogy biztosítsa a szektor jövőjét, miközben elősegíti a klímavédelmi célok és a társadalmi célkitűzések megvalósítását. Az iparági szereplők és más érintettek közreműködésével közös megoldásokat keresnek a kihívásokra – közölte az uniós végrehajtó testület hétfőn.
Orbán Viktor hétfőn tartott beszédében az Európai Unió helyzetét értékelte és jövőképét rajzolta fel, hangsúlyozva, hogy a liberális demokráciák kora lejárt, és szerinte a Brüsszel feletti irányítást nemzetállami politikákra kell cserélni. A miniszterelnök szerint az EU gazdaságilag és politikailag is elmaradt a globális kihívóktól, míg Magyarország számára a gazdasági semlegesség jelenti a kiutat. Orbán úgy véli, hogy a következő időszakban a békepártiság politikáját Donald Trump képviseli, és ez új geopolitikai irányvonalat hozhat.
Donald Trump nemrég figyelmeztette az Európai Uniót: ha nem növeli az amerikai olaj- és gázimportot, vámokkal kell számolnia. Miközben az EU 2027-re tűzte ki célul az orosz fosszilis energiaforrások teljes elhagyását, a helyettesítés komoly költségekkel járhat. Eközben az uniós gáz ára közel háromszor annyiba kerül, mint az amerikai. Az EU eddig 10,3 millió tonna amerikai LNG-re kötött szerződést az épülő terminálokból, de további 9,5 millió tonna még szabadon leköthető - ez pedig azt jelenti, hogy az orosz LNG import teljesen kiváltható lenne ezekből az amerikai kapacitásokból - írta meg a Financial Times.
Az EU pénzügyminiszterei Brüsszelben, Trump beiktatása alatt tanácskoznak az Egyesült Államokkal való jövőbeli gazdasági és politikai kapcsolatok alakulásáról. A fő kérdés, hogyan csökkentsék a blokk függőségét Washingtonnal szemben, miközben erősítik a transzatlanti együttműködést.
Az Európai Uniónak ösztönöznie kellene a kínai autógyártókat, hogy több gyárat nyissanak az EU-ban, cserébe a kínai importált elektromos járművekre kivetett büntetővámok csökkentéséért - véli a Mercedes-Benz vezérigazgatója. Ola Källenius, aki egyben az uniós autóipari szervezet, az ACEA elnöke is, egy interjúban fejtette ki álláspontját a kínai-európai kereskedelmi vita kapcsán - közölte a Financial Times.
Donald Trump hivatalos beiktatása és második elnöki ciklusa kezdetével Európa bizonytalanul várja, hogyan alakulnak a transzatlanti viszony. Az első napokban várható döntések és intézkedések hatása nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte érezhető lesz, különösen az EU-val folytatott kereskedelmi kapcsolatokban. Brüsszelben sokan túlóráznak, hogy hétfői eskütétele után milyen elnöki rendelettel kezd Donald Trump.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Az új amerikai elnök szerint még fél napja maradt a háború lezárására.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
Trump beiktatására reagált.
Farkas András cikkének első része.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.